Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Mama mea si fratele ei sunt mostenitorii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Mama mea si fratele ei sunt mostenitorii unei case ...

Buna ziua. Mama mea si fratele ei sunt mostenitorii unei case in Bucuresti, insa nu s a facut succesiunea dupa parintii lor decedati(10, respectiv 3 ani) . Mama ar vrea sa mi doneze mie partea ei, sa imi cedeze dreptul de a rezolva eu cu succesiunea , ca mai apoi sa devin eu proprietara pe jumatate din imobil.. ma puteti sfatui ce act trebuie sa faca , cum sa proceam? multumesc
Mama și unchiul sa dezbata succesiunea, sa rămână ambii moștenitori, după care mama, printr-un contract distinct va poate vinde/dona jumătatea moștenită.
Pentru procurat acte si rezolvat cu succesiunea, mama va poate face o procura, prin care sa va imputerniceasca sa o reprezentați la dezbaterea succesiunii după bunici.
raluk0207, utilizator