Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa deces

Buna seara,

Tatal meu a decedat in urma cu 9 ani, mama fiind inca in viata (dansa locuieste la tara) iar mostenitori suntem 2 frati(unu are copii iar celalat nu are)

Fratele meu amana tot timpul venirea la notar. As dorii sa imi spuneti va rog cum se procedeaza in cazul in care el refuza sa se prezinte. Precizez ca mama este de acord sa imi doneze partea dainsei.

Doresc sa stiu daca ajung la o intelegere cu fratele meu si mergem impreuna la notar in Bucuresti (unde locuim), sa imi dea o procura/declaratie prin care este de acord sa imi vanda partea lui sau sa mi-o doneze, prin urmare cu aceasta procura pot sa merg la notarul de la tara impreuna cu mama sa dezbatem succesiunea?

Va multumesc anticipat
Daca nu se ajunge la intelegere la notar succesiunea se dezbate prin instanta.
Pentru a va dona/vinde partea din mostenire trebuie sa se cunoasca masa succesorala iar aceasta nu se poate face decat la notarul unde a avut ultimul domiciliu tatal dvs.
Daca doreste sa va doneze sau vanda partea lui, fratele trebuie sa o faca numai dupa efectuarea succesiunii. Este logic ca nu va poate dona/vinde ceva ce nu se cunoaste si nu ii este in proprietate.