Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am un prieten, cetatean țară terța casatorit cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am un prieten, cetatean țară terța casatorit cu cetatean roman, ...

Am un prieten, cetatean țară terța casatorit cu cetatean roman, și deținător de permis de ședere pe termen lung în România.
Săptămâna trecută urma sa călătorească în spania, dar a fost oprit de linia aeriana la aeroport, unde i s-a refuzat eliberarea boarding pass-ului pe motiv ca ii este necesara viza pentru a călători in Spania. În condițiile în care a călătorit în tari din Europa în ultimii ani.
Întrebarea este dacă este pasibil sa ceara daune pe următoarele motive:
-morale
-financiare (cheltuielile de calatorie + o ocazie de angajare ratată, alte cheltuieli)
Constitutionale, de îngrădire a liberei circulație

Menționez ca aveau mesaj de la politia de frontiera ca aveau permisiunea de a călători dar angajata liniei aeriene a refuzat sa le elibereze boarding pass.
Pai sa se judece cu compania care i-a refuzat emiterea boarding pass-ului. De ce nu a facut check in online, ca nu ii mai putea refuza nimeni nimic daca era cu actele in regula. Nu se poate calatori in orice tara din Europa cu o singura viza, viza trebuie sa ii fie acordata de autoritatile tarii in care calatoreste. Adica nu poti sa te duci in Italia cu viza de Spania. Sunt niste conditii acolo de indeplinit, chiar daca viza e Schengen. Nu exista mesaj de la Politia de Frontiera fiindca nu PdF din Romania iti permite sa intri in Spania; aceasta iti permite sa iesi din Romania sau sa intri in Romania. Ceva lipseste din ce spuneti acolo. Trebuie vazut si cetatean al carei tari este persoana in discutie, poate exista niste conditii speciale. Faptul ca are permis de sedere si e casatorit cu un cetatean roman nu are relevanta.