Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua.Ma poate lămuri cineva.Tatal meu a decedat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua.Ma poate lămuri cineva.Tatal meu a decedat în urma ...

Bună ziua.Ma poate lămuri cineva.Tatal meu a decedat în urma cu 17 ani și în urma succesiunii mi.a revenit o cincime din casă și curte o cincime surorii mele și 3/5 mamei care trăiește Acum aceasta dorește să facă testament în favoarea nepoatei din partea surorii mele.Eu nu sânt de acord și vreau să știu dacă pot revendica dreptul meu sau nu mai pot face nimic și o să rămân doar cu ce am obținut după succesiunea facută.Multumesc!
Cat trăiește mama, nu aveți niciun drept la nimic.
După decesul mamei și dacă testamentul va încalcă rezerva succesorala, puteți solicita reductiunea acestuia.