Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartitoare de caldura, legislatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartitoare de caldura, legislatie

Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati, se doreste instalarea de repartitoare de caldura la noi in bloc. Nu imi doresc aceasta, dar daca totusi vor monta, as dori sa stiu ce legi ar trebui sa se respecte.
Mai este in vigoare Ordinul ANRSC nr.233/2004, modificat si completat cu Ordin ANRSC 255/2006.? Sunt firme care monteaza repartitoare care il iau in considerare si altele care spun ca nu mai este valabil, pentru ca acum aceasta activitate cu repartitoarele a trecut la ANRE.
Daca acest ordin nu mai este valabil, care este legislatia care se aplica?
Va multumesc.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
si aici: [ link extern ]
Termen de montare: 31.12.2022
Va multumesc.
Am vazut ca ati dat link catre Ordinul 233/2004, dar nu este complet.
Mai este valabil Art. 6 pct. i?
Art6 i) cel puţin 80% din proprietarii spaţiilor cu destinaţie de locuinţă au montate
sisteme de repartizare a costurilor pe toate corpurile de încălzire racordate la
instalaţia interioară de distribuţie a energiei termice din condominiu, condiţie ce
trebuie respectată şi în cazul imobilelor tip condominiu în care sunt constituite
mai multe asociaţii de proprietari/locatari, din care numai unul are calitatea de
titular de contract de furnizare a energiei termice.

Nu inteleg de ce unele firme care monteaza repartitoare cer ca aceasta conditie sa fie indeplinita, iar altele spun ca nu mai este nevoie.
Vedeti art.9 din lege care modifica art.6