avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... DESPRE DISCRIMINARE. Intrebare.Exista o lege care ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

DESPRE DISCRIMINARE. Intrebare.Exista o lege care prevede dreptul ...

DESPRE DESCRIMINARE. Intrebare.Exista o lege care prevede dreptul de a selecta clientela untr un loc spatiu comercial cum ar fi bar magazin ..?De catre angajatul acelui spatiu comercial? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 13:25, 28 Iunie 2022
Practic nu e vb de o selectie, dar are dreptul sa impiedice intrarea unuia care vine cu scandal, beat, drogat etc.
Nu exista o lege care prevede dreptul de a selecta clientela, dar nu exista nici o lege care interzice acest drept. In plus, un spatiu comercial este un spatiu privat, in care conducerea firmei face regulile. Daca ati fost discriminat, adresați-va CNCD

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am voie sa fotografiez preturile intr-un magazin? valentin0001 valentin0001 Buna seara, In aceasta seara am fost in penny market, am vrut sa fotografiez cateva preturi care erau expuse in magazinul respectiv. Dupa cateva momente ... (vezi toată discuția)
Dat afara din magazin pentru ca este un fost angajat uncetatean28 uncetatean28 Este legal sa afisezi ca magazinul isi rezerva dreptul de a-si selecta clientela? si daca da, te poate da afara din magazin doar pentru ca esti un fost ... (vezi toată discuția)