Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am o intrebare daca este cineva in masura ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am o intrebare daca este cineva in masura sa ma lamureasca. ...

Buna ziua!
Am o intrebare daca este cineva in masura sa ma lamureasca.
Vreau sa vin cu nepotul de 7 ani din Marea Britanie in Romania, pot veni fara procura de la parinti?
Pentru revenire in Marea Britanie vin ei si il iau.Precizez ca nepotul este doar cetatean roman.
Multumesc.
titas68, utilizator
Bună ziua,

Puteți, nu e nevoie de declarația acord a părinților pentru intrarea în țară, iar la alte frontiere nu vă întreabă nimeni de ea.
Da, ati presupus foarte bine, doar la parasirea plaiurilor mioritice este necesar acordul ambilor parinti, din Uk in Romania puteti veni linistita fara declaratie notariala!