avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am o intrebare daca este cineva in masura ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am o intrebare daca este cineva in masura sa ma lamureasca. ...

Buna ziua!
Am o intrebare daca este cineva in masura sa ma lamureasca.
Vreau sa vin cu nepotul de 7 ani din Marea Britanie in Romania, pot veni fara procura de la parinti?
Pentru revenire in Marea Britanie vin ei si il iau.Precizez ca nepotul este doar cetatean roman.
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 27 Iunie 2022
titas68, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 10:12, 28 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Puteți, nu e nevoie de declarația acord a părinților pentru intrarea în țară, iar la alte frontiere nu vă întreabă nimeni de ea.
Da, ati presupus foarte bine, doar la parasirea plaiurilor mioritice este necesar acordul ambilor parinti, din Uk in Romania puteti veni linistita fara declaratie notariala!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plecare in anglia minor, acte necesare insotitor tert / imputernicit IulianTuca IulianTuca Buna ziua! Sunt [u]MINOR[/u]! In vara anului acesta planuiesc sa plec in Mare Britanie pe perioada vacantei, respectiv 1-2 luni. Parinti sunt de acord. O sa ... (vezi toată discuția)
Calatoria unui minor italia-romania si retur RDANIEL23 RDANIEL23 sunt stabilit in italia cu toata familia ,cum pot face o procura de insotire a fice mele minore pentru a putea parasi tara fara a fi insotita de noi parinti ... (vezi toată discuția)
Imputernicire pentru calatorie minor din anglia spre romania milimilagros milimilagros As dori sa stiu daca pot parasi Anglia cu un minor, in conditiile in care am venit aici acum 4 luni pe baza unei procuri facute la notariat , semnata de tatal ... (vezi toată discuția)