Forum Discuţii juridice Executare silită Valoarea popririi crescuta in pandemie
Discuție deschisă în Executare silită

Valoarea popririi crescuta in pandemie

Buna ziua,
In anul 2018 mi s-a pus o poprire pe salariu,angajatorul a platit lunar sumele stabilite de lege, dar din momentul starii de urgenta am intrat in somaj tehnic si automat platile au fost oprite. Dupa incetarea starii de alerta mi-a fost retrimisa poprirea de catre executor, doar ca diferenta pe care trebuie sa o platesc in plus fata de poprirea initiala este de 800 lei. Este legal ca pe perioada starii de urgenta si alerta instituita in Romania suma pe care o am de platit sa creasca ,chiar daca o perioada de 3 luni am fost in somaj tehnic din cauza pandemiei?Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
elenaulmeanu, utilizator