Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , este corect sa lucrez 9 ore/ zi din care o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , este corect sa lucrez 9 ore/ zi din care o ora nu ...

Buna ziua , este corect sa lucrez 9 ore/ zi din care o ora nu este potanta deoarece o considera ora de masa dar neavand o ora stabilita! Plus sambata 3 -4 ore?
Contract facut la distanta..salariu in cont fara fluturas!
Am dreptul sa mi iau pauza de masa de la 4 la 5, avand in vedere ca programul de masa nu este stipulat in contract.? Programul se termina la 5....
În c.i.m. ce scrie la durata timpului de munca?
In c.i.m scrie 8h / 40 pe sapt...
Ce depășește este munca suplimentară ... salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Cornel Vasile, Consilier juridic