Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.daca in iulie ar trebui sa ies la pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.daca in iulie ar trebui sa ies la pensie de varsta,sunt ...

Buna ziua.daca in iulie ar trebui sa ies la pensie de varsta,sunt nascuta in 11.09.1960 am vachime in munca de 42 ani si 10 luni.cand pot depune dosarul la casa de pensii?ei zic ca doar in 11 iulie ,dar eu lucrez inca si in iulie sunt plecata in concediu .nu pot sa l depun dosarul mai repede de aceasta data?.va multumesc.Ozi buna.
DORCAR, utilizator
Anexa-5-Septembrie 1960 Iulie 2022 61/10
Legea 263/2010
Art.103
(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana.
Puteti depune mai inainte de 11/07/2022, dar pentru pensie anticipata.
Nu va fi o ,mare schimbare la trecerea la limita de varsta peste maxim o luna.
Daca nu aveti stagiu asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate) la trecerea de la pensie anticipata la cea de limita de varsta veti ramane cu aceiasi cuantum al pensiei.