avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare locuinta - donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare locuinta - donatie

Buna ziua,
O locuinta intabulata primita ca donatie cu contract de mostenire, poate fi atacata in instanta? Daca da, cat timp de la data intabularii poate fi atacata decizia?
Exista vreun tip de contract prin donatie care sa fie sigur? Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2022
Elena Andreea, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:14, 6 Iulie 2022


Cristi Q. a scris:


O locuinta intabulata primita ca donatie cu contract de mostenire, poate fi atacata in instanta?


Nu exista asa ceva. Explicati exact despre ce este vorba. Contract de mostenire nu exista ca mortul nu poate sa semneze pe ceva ce nu exista, respectiv mostenirea, fiindca inca nu a decedat.
Bunicul imi lasa ca mostenire o locuinta. Si se face prin contract de donatie, sa o putem intabula pe noi acuma (cat este inca in viata). Si doream sa stiu daca poate fi atacata in instanta donatia de catre ceilalti membrii ai familiei. Va multumesc frumos pt raspuns
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, în anumite condiții.
Doar de moștenitorii rezervatari (părinții, sotul/soția și descendenții donatorului)
În termen de 3 ani de la decesul donatorului
Dacă donația este excesiva și le incalca moștenitorilor rezervatari rezerva succesorala
Și bineînțeles, dacă vor și intenționează sa facă asta, cu tot ce presupun cheltuielile legate de proces.
Va multumesc pt raspunsul frumos.
Bunicul a zis ca doreste sa lase toata averea nepotilor, nicidecum copiilor (care ar fi mostenitori de drept)
Nu exista vreo varianta de contract cu donatie prin care sa nu poata ataca donatia? Ori daca este atacata, sa nu aiba castig de cauza?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu.
Nu exista actul suprem/perfect pe lumea asta (indiferent cum se numește), care sa nu poată fi atacat.

Alte discuții în legătură

Donatie sau act de vanzare cumparare? stefanr1234 stefanr1234 bunici mei vor sa imi lase mie casa si inca nu stim ce acte sa facem...trebuie sa spun ca mai am un unchi si doi veri care nu ar fi de acord cu aceasta...cel ... (vezi toată discuția)
Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile detinute de catre ... andre18 andre18 Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile detinute de catre bunicul meu.Dansul ne-a lasat mie si surorii mele testament in care ne declara legatare ... (vezi toată discuția)
Insusire apartament Laurentiu80 Laurentiu80 Buna ziua, Doresc sa intru in posesia unui apartament ( cel al bunicii mele ).Mentionez ca bunica mea nu doreste remuneratie in schimbul acestei locuinte.Ma ... (vezi toată discuția)