Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare locuinta - donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare locuinta - donatie

Buna ziua,
O locuinta intabulata primita ca donatie cu contract de mostenire, poate fi atacata in instanta? Daca da, cat timp de la data intabularii poate fi atacata decizia?
Exista vreun tip de contract prin donatie care sa fie sigur? Va multumesc!
Elena Andreea, administrator

Cristi Q. a scris:

O locuinta intabulata primita ca donatie cu contract de mostenire, poate fi atacata in instanta?

Nu exista asa ceva. Explicati exact despre ce este vorba. Contract de mostenire nu exista ca mortul nu poate sa semneze pe ceva ce nu exista, respectiv mostenirea, fiindca inca nu a decedat.
Bunicul imi lasa ca mostenire o locuinta. Si se face prin contract de donatie, sa o putem intabula pe noi acuma (cat este inca in viata). Si doream sa stiu daca poate fi atacata in instanta donatia de catre ceilalti membrii ai familiei. Va multumesc frumos pt raspuns
Da, în anumite condiții.
Doar de moștenitorii rezervatari (părinții, sotul/soția și descendenții donatorului)
În termen de 3 ani de la decesul donatorului
Dacă donația este excesiva și le incalca moștenitorilor rezervatari rezerva succesorala
Și bineînțeles, dacă vor și intenționează sa facă asta, cu tot ce presupun cheltuielile legate de proces.
Va multumesc pt raspunsul frumos.
Bunicul a zis ca doreste sa lase toata averea nepotilor, nicidecum copiilor (care ar fi mostenitori de drept)
Nu exista vreo varianta de contract cu donatie prin care sa nu poata ataca donatia? Ori daca este atacata, sa nu aiba castig de cauza?
Nu.
Nu exista actul suprem/perfect pe lumea asta (indiferent cum se numește), care sa nu poată fi atacat.