Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.In urma cu 10 ani tatal meu a decedat lasand ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.In urma cu 10 ani tatal meu a decedat lasand in urma ...

Buna ziua.In urma cu 10 ani tatal meu a decedat lasand in urma o casa .Suntem trei frati si mama noastra .Nu sa dezbatut succesiunea iar mama ar dori sa imi lase mie si partea ei de 1/4 inainte sau dupa moartea ei .care ar fi optiunile prin care as putea adauga cota ei la cota mea din masa succesoriala pe viitor fara a fi atacabila .Va multumesc pentru eventualele raspunsuri
Nu exista act inatacabil.
Plecand de la premiza ca intr-adevar, nu exista act inatacabil, mai intai dezbateti succesiunea dupa tata. Apoi mama va va putea da cu contract de vanzare/donatie/intretinere partea ei. Acum depinde de care parte vorbim: toata partea mamei (presupunand ca este proprietate comuna casa) sau doar partea mostenita de la tata, adica 1/4 din 1/2=1/8?