Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PLAFON 35000 EURO
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PLAFON 35000 EURO

am depasit plafonul de 35000 euro la cursul de la data aderarii in luna decembrie 2009 ,cu ce data voi deveni platitor de tva si ce operatiuni contabile trebuie sa fac in ceea ce priveste tva.
Pina in 10 ianuarie trebuia sa depuneti 010 pt a cere inreg ca platitor de tva la depasirea CA. Platitor veti fi incepind cu 01.02.2010.

Va aduc aminte ca plafonul de 35000 euro se calculeaza la cursul de la data aderarii.
Dupa depunerea declaratiei de mentiuni 010 veti deveni platitor de TVA incepand cu data de 1 a lunii urmatoare celei in care ati depus cererea (010)
Aveti dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente bunurilor aflate in stoc si serviciilor neutilizate la data trecerii la platitor de tva si a activelor corporale fixe la care nu a expirat perioada de ajustare. Suma taxei ajustate se trece in primul decont de TVA depus dupa inregistraea in scopuri de tva - pc. 61 alin. 6 si 7 din normelmetodologice de aplicare a codului fiscal (HG 1620/2009).
Insa daca solicitati cu intarziere inregstrarea in scopuri de TVA trebuie sa colectati TVA pentru facturile emise in perioada cuprinsa intre data cand trebuia sa va inregistrati in scopuri de TVA (in termen) si data cand v-ati inregistrat efectiv