Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua. As dori sa stiu cum pot proceda pentru o ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua. As dori sa stiu cum pot proceda pentru o garantie ...

Buna ziua. As dori sa stiu cum pot proceda pentru o garantie intre firme. Pe scurt, am cumparat pe firma (cu garantie si factura) de la alta firma o piesa second hand cu garantie de 6 luni. Ulterior piesa s-a dovedit nefinctionala iar vanzatorul nu doreste sa inlocuiasca sau sa remedieze piesa. Cum se poate rezolva legal aceasta situatie? Cui trebuie sa ma dresez? ANPC nu se ocupa decat de persoane fizice, deci firmele... cum procedeaza in acest caz?
firmele negociaza sau se judeca.
Va multumesc pentru raspuns. Oare ati putea detalia putin? Se judeca in ce sens? Eu ar trebui sa ii dau pe ei in judecata? Despre ce lege este vorba? Va multumesc anticipat
pagubasul deschide actiune in instanta. legea este codul civil