Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bună seara! Voi cumpăra curând un teren de la un ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bună seara! Voi cumpăra curând un teren de la un proprietar ...

Bună seara! Voi cumpăra curând un teren de la un proprietar care dezmembrează un teren mai mare în 9 terenuri. Momentan mi-a spus că încă se află în dezmembrare. La fața locului există țăruși vopsiți. Proprietarul mi a spus că voi putea face un antecontract cu avans pe exact unul din cele 9 terenuri cu cadstrul nou făcut. Vis a vis de acest teren mare există alt teren mare unde deja s a făcut dezmembrarea, terenurile figurând pe eterra public. Am scos un CF de informare al unuia din terenurile dezmembrate și figurează 2 coproprietari de anul trecut cu TEREN INTRAVILAN CATEGORIA FÂNEAȚĂ! M am uitat pt că deși a trecut ceva timp bun și niciunul din noii proprietari nu se vede să fi făcut ceva, nici măcar o extindere de conductă, nimic. În același timp proprietarul și al terenului care vreau să l cumpăr mi a spus că terenul aflat acum în dezmembrare ARE PUG ȘI NU PUZ! mi a justificat că NU E NEVOIE DE PUZ în acea zonă!
Mă gândesc poate că toți cei care au cumpărat acolo așteaptă PUZ UL...să fie acesta motivul pt care nu au întreprins nimic cei cam 20 de noi proprietari?? Se poate deci obține autorizație de construcție FĂRĂ PUZ? .e suficient PUG UL? Întreb pt că eu vreau terenul pt a construi nu pt a mi pune un cort și un grătar pe el în weekend. Mulțumesc anticipat!
Scoateti de la primarie un Certificat de Urbanism pentru informare.