avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Rezidență în Canada Bună ziua, va rog sa-mi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Rezidență în Canada Bună ziua, va rog sa-mi spuneti daca ...

Rezidență în Canada
Bună ziua, va rog sa-mi spuneti daca un pensionar, care s-ar stabili sau ar sta mai mult timp în Canada primește în continuare pensia pe card de la statul român.
Cel mai recent răspuns: Florenta30 , utilizator 06:29, 6 Iulie 2022


Florenta30 a scris:

Rezidență în Canada
Bună ziua, va rog sa-mi spuneti daca un pensionar, care s-ar stabili sau ar sta mai mult timp în Canada primește în continuare pensia pe card de la Casa Pensii din România sau are vreo influenta faptul că nu te afli intr-o tara europeana.
.
~ Conținut șters la cerere ~
Dap, primeste pensie, nu indemnizatia de handicap. Pentru a primi indemnizatie este necesar sa domiciliati in Romania.

E o diferenta intre pensie si indemnizatie.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Iulie 2022
tgeorgescu, utilizator
Multumesc, dar nu am pus problema indemnizatiei, cred ca scrie clar pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul pensiei Leellie Leellie Buna ziua! Cine ma poate ajuta cu calculul pensiei, va rog? CNPP ofera acest serviciu? Trebuie sa gasesc un contabil? Multumesc! :) (vezi toată discuția)
Bună ziua,as dori sa stiu ce este cu pensia aceea sociala (in ... Adelinboboaca Adelinboboaca bună ziua,as dori sa stiu ce este cu pensia aceea sociala(in cuatum de 1158 ron), legea118/2010,...îi mai spune si indemnizație sociala din câte știu. ... (vezi toată discuția)
Pensia sociala minim garantata Patricia26andra Patricia26andra Bună ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă soacra mea, care are deja vârstă de pensionare dar stagiu de cotizare sub 10 ani poate beneficia de pensia sociala ... (vezi toată discuția)