Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Rezidență în Canada Bună ziua, va rog sa-mi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Rezidență în Canada Bună ziua, va rog sa-mi spuneti daca ...

Rezidență în Canada
Bună ziua, va rog sa-mi spuneti daca un pensionar, care s-ar stabili sau ar sta mai mult timp în Canada primește în continuare pensia pe card de la statul român.

Florenta30 a scris:

Rezidență în Canada
Bună ziua, va rog sa-mi spuneti daca un pensionar, care s-ar stabili sau ar sta mai mult timp în Canada primește în continuare pensia pe card de la Casa Pensii din România sau are vreo influenta faptul că nu te afli intr-o tara europeana.
.
~ Conținut șters la cerere ~
Dap, primeste pensie, nu indemnizatia de handicap. Pentru a primi indemnizatie este necesar sa domiciliati in Romania.

E o diferenta intre pensie si indemnizatie.
tgeorgescu, utilizator
Multumesc, dar nu am pus problema indemnizatiei, cred ca scrie clar pensie.