avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua . Lucrez la o firma in industria ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua . Lucrez la o firma in industria agroalimentara, pana ...

Bună ziua . Lucrez la o firma in industria agroalimentara, pana la data de 01.07.2022 aveam un salariu x brut si un salariu x net. Incepand cu 01.07.2022 firma ne-a adus la cunostinta printrun act aditional ca salariul brut s-a micsorat . Si a mai crescut salariul net conform legii 135/2022 . Marirea nu a fost la salariul brut avut inainte de 01.07.2022 , si la un salariu brut mult mai mic. Ce se poate face si daca a procedat corect angajatorul? Multumesc

Alte discuții în legătură

Micsorat salariu fara a fi anuntat geo86 geo86 Buna ziua, Sunt angajat la SC si in data de 1 dec. 2008 salariul brut a fost marit la 2523 lei. Pana in ziua de astazi eu am fost platit cu salariul net ... (vezi toată discuția)
Salariu gresit in actul aditional dumitruanghel dumitruanghel Buna ziua, Luna trecuta angajatorul mi-a dat sa semnez un act aditional pentru marirea de salariu. Contabilul care intocmit actul aditional a pun un salariu ... (vezi toată discuția)
Conform oug 130/2021 salariul de bază minim brut pe țară garantat ... AAdriana8 AAdriana8 Conform OUG 130/2021 Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maximum 24 de luni de ... (vezi toată discuția)