Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna seara, Am o nedumerire si va rog cine imi poate ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna seara, Am o nedumerire si va rog cine imi poate da un raspuns ...

Buna seara,
Am o nedumerire si va rog cine imi poate da un raspuns pertinent.
O persoana adulta a fost muscata si atacata de un caine talie medie,fara lesa , dar care avea proprietara ce se afla la circa 200 m distanta de unde s-a intamplat incidentul cu muscatura cainelui.
Stapana, impreuna cu alte 2 persoane in loc sa isi cheme cainele si cel putin sa isi ceara scuze, au devenit si ei agresivi, injuraturi, amenintari, insulte de orice fel la adresa victimei agresiunii.
Victima cheama 112 pentru a cere interventia la fata locului si legitimarea celor 3 .
I se raspunde ca politia nu se ocupa de asa ceva.
Victimei i se sugereaza de catre cei de la 112 ( dupa insistente),, sa ia legatura cu Politia Animalelor.
Victima cheama pe loc Politia Animalelor pentru a cere o masina de interventie la fata locului.
Raspunsul celui de la Politia Animalelor a fost, "Noi nu trimitem masina de interventie, noi putem face cercetari doar dupa ce victima face plangere la sediul Politiei Animalelor ".
Deci la fata locului pentru identificarea stapanei cainelui agresiv si a celorlalte 2 persoane, nici un organ de Politie nu poate trimite masina de interventie?
Va rog sa imi spuneti daca dupa parerea dvs.s-a procedat corect sau nu,

Si ce ar trebui sa faca victima ?
Sa scrie Ministrului de Interne pentru a afla daca Politia a procedat corect?
Sa deschida proces civil?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Rebecca50, utilizator