Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cererea unui proprietar adresata asociației de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cererea unui proprietar adresata asociației de montare repartitoare de căldură în apartamentAm fost informat de către o firma de repartitoare agreata ANRE ...

Am fost informat de către o firma de
repartitoare agreata ANRE ca poate încheia contract pentru montare repartitoare de căldură cu asociația de proprietari chiar si la un singur apartament dintr-un bloc la solicitarea proprietarului!
În situația în care proprietarul unui apartament dintr-un bloc solicita expres conducerii asociației montarea în apartamentul sau a repartitoarelor de caldura in condițiile în care ceilalți proprietari nu agreaza repartitoarele, asociația (președintele) se poate opune?
Acea ....Am fost informat de către o firma de repartitoare agreata ANRE.... bate campii de nota 10!
Ideea este ca legea ii cam obliga pe proprietari sa-si monteze aceste repartitoare de costuri, pentru incalzirea locuintelor, dar nu asa cum ati fost informat...
Nu cred ca este cazul, discutia ar continua foarte mult, dar succint:
- o scara de bloc are montat la intrarea termoficarii un gigacalorimetru, dupa care furnizorul factureaza blocul;
- toate elementele "difuzoare" de incalzire, trebuie sa aiba montate acele repartitoare, despre care vorbim (toate acelasi tip, firma);
- acele repartitoare sunt "setate" de catre firma (agreata ANRE), functie de fiecare calorifer, precum si dupa locul de montaj a caloriferului in apartament, dar si funtie de locul apartamentului in bloc - etaj, puncte cardinale, etc.;
- firma agreata ANRE, trebuie sa faca inspectia intregii instalatii de termoficare, de la intrarea in bloc, pana la ultimul element de incalzire; cu aceasta ocazie se determina cat este SET-ul caloriferelor si cat este SET-ul tevilor si a caloriferelor de pe spatiile comune; (SET - suprafata echivalent termica);
- pe perioada din luna cand se livreaza energie termica pentru incalzire, repartitoarele "inregistreaza" consumul de energie termica trecuta prin calorifer, prin afisarea pe display-ul aparatului a unor unitati adimensionale;
- la sfarsitul perioadei din luna, cand se citesc (manual sau prin radio), acele unitati, firma are un program care face un calcul si indica pe un tabel:
- valoare energiei termice pentru 1 unitate adimnsionala, pe care mai apoi o inmulteste cu nr. de unitati pentru fiecare apartament;
- valoare energiei termice pentru spatiile comune (repartizeaza fiecarei locuinte, proportional cu cota-parte indiviza de proprietate);
- costul prelucrarilor / apartament;
Tabelul respectiv este "livrat" asociatiei care nu are de facut decat sa-l puna in lista de plata;
................................
Faza este ca, in mod normal, toate apartamentele ar trebui sa fie echipate cu repartitoare. In momentul in care nu se intampla acest lucru, lucrurile se complica, in sensul ca firma, oricum face toate calculele:
- determina consumul de energie termica pentru toate spatiile comune si le repartizeaza proprietarilor, proportional cu cota-parte;
- din totalul de energie termica intrata, scade consumurile comune, scade consumurile proprietarilor cu repartitoare, iar diferente o repartizeaza proprietarilor necontorizati, proportional cu cota-parte indiviza de proprietate;

In felul acesta, sa zicem ca intreaga cantitate de energie termica (valoarea in lei), a fost repartizata consumatorilor.
.....................................
Asadar, dom' Albero, cum credeti cele spuse de catre firma de repartitoare agreata ANRE?
Daca ar fi sa reducem la absurd discutia, teoretic s-ar putea, dar nu cred ca chiar acea firma s-ar complica, dar ma rog...

Mult succes!