Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Stimat domn/Stimata doamna, Am si eu o ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Stimat domn/Stimata doamna, Am si eu o dilema: Sunt ...

Buna ziua!
Stimat domn/Stimata doamna,
Am si eu o dilema:
Sunt Coordonator SSM, Specialist SSM ca urmare a cursurilor absolvite si de asemenea am studii superioare(nu ingineresti) insa ca si incadrare angajatorul ma mentine pe grila de studii medii respectiv Inspector in domeniul SSM. La solicitarea mea de incadrare ca si Specialist SSM(cod COR 226302) raspunsul a fost negativ prevalandu-se de art. 50 din HG 1425, desi nu am solicitat post de conducator SIPP pur si simplu angajat pe grila de studii superioare.
De ce este posibila urmarea si promovarea cursurilor si chiar a masteratelor in domeniul SSM cu orice fel de studii superioare insa incadrarea nu?
V-as fi recunoscator pentru un pic de iluminare.
Cu stima,
Bogdan I.
Denumirile din COR dau idei pentru organigrama firmelor si incadrare salariati..
Precizarile din HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare arata nivelul de pregatire.
In mod norml ar trebui sa spuna acelasi lucru, dar legiuitorul a considerat ca nu este necesar. ITM verifica in teren dupa legislatia ssm.