Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Se da situatia urmatoare, sunt proprietarul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Se da situatia urmatoare, sunt proprietarul unui apartament ...

Buna ziua,
Se da situatia urmatoare, sunt proprietarul unui apartament intr-un bloc ce are in componenta niste teren pe laterala blocului, teren in proprietate comuna, deci indivizibil. Niste vecini au hotarat fara acordul asociatiei sa monteze niste blocatoare pe locurile de parcare comune ale blocului ce le-au incuiat cu lacate personale, deci le-au preluat in mod abuziv. Intrebarea mea e cum as putea proceda legal in situatia asta sa le impun sa renunte la acele lacate? Problema este ca nu locuiesc acolo, apartamentul respectiv este inchiriat, iar eu sunt la distanta deci exclus sa tai eu acele lacate. Am incercat sa-i conving pe grupul de discutii sa foloseasca macar niste incuietori unde sa avem toti proprietarii cheie de acces asa cum este si normal, dar nu am primit nici un raspuns din partea lor. Unde as putea initia o plangere in cazul asta?
cristian_saulea, utilizator
exclus sa tai eu acele lacate.

Nu este de preferat sa va implicati dv sa taiati lacatele,deoarece riscati sa fiti acuzat de savarsirea de fapte sub incidenta penala
Daca amiabil nu puteti solutiona,legal ar fi ca asociatia de proprietari prin presedintele de asociatie sa intervina sa dispuna masurile necesare respectarii si aplicarii dispozitiilor in vigoare referitoare la partea comuna de condominiu si utilizarea acesteia
Daca asociatia de proprietari nu se implica ,aveti dreptul sa sesizati oficial autoritatile competente directia corp control din primaria teritoriala