avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Se da situatia urmatoare, sunt proprietarul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Se da situatia urmatoare, sunt proprietarul unui apartament ...

Buna ziua,
Se da situatia urmatoare, sunt proprietarul unui apartament intr-un bloc ce are in componenta niste teren pe laterala blocului, teren in proprietate comuna, deci indivizibil. Niste vecini au hotarat fara acordul asociatiei sa monteze niste blocatoare pe locurile de parcare comune ale blocului ce le-au incuiat cu lacate personale, deci le-au preluat in mod abuziv. Intrebarea mea e cum as putea proceda legal in situatia asta sa le impun sa renunte la acele lacate? Problema este ca nu locuiesc acolo, apartamentul respectiv este inchiriat, iar eu sunt la distanta deci exclus sa tai eu acele lacate. Am incercat sa-i conving pe grupul de discutii sa foloseasca macar niste incuietori unde sa avem toti proprietarii cheie de acces asa cum este si normal, dar nu am primit nici un raspuns din partea lor. Unde as putea initia o plangere in cazul asta?
Ultima modificare: Vineri, 8 Iulie 2022
cristian_saulea, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:59, 9 Iulie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
exclus sa tai eu acele lacate.

Nu este de preferat sa va implicati dv sa taiati lacatele,deoarece riscati sa fiti acuzat de savarsirea de fapte sub incidenta penala
Daca amiabil nu puteti solutiona,legal ar fi ca asociatia de proprietari prin presedintele de asociatie sa intervina sa dispuna masurile necesare respectarii si aplicarii dispozitiilor in vigoare referitoare la partea comuna de condominiu si utilizarea acesteia
Daca asociatia de proprietari nu se implica ,aveti dreptul sa sesizati oficial autoritatile competente directia corp control din primaria teritoriala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Blocare cale evacuare superioara Ullises Ullises Unde ma adresez pentru rezolvarea situației? Locuiesc la etajul 7 al unui bloc de locuințe cu 8 etaje. Vecinul de la etajul 8 a blocat pur si simplu cu o ... (vezi toată discuția)
Problemă cu spațiul comun în asociația de proprietari. cum se poate rezolva dacă unul dintre vecini ia decizii de unul singur? tomaberta tomaberta Buna ziua, avem următoarea problema la bloc. Pe lateralul blocului avem un spatiu. Privat (verificat pe cadastru / plan de amplasament etc) dar comun. Am ... (vezi toată discuția)
usa de acces blocata cu lacate!!! onetime onetime Buna ziua! As vrea sa stiu daca este legal ce face asocoatia de proprietari din blocul in care locuiesc. Avem 2 usi de acces, dintre care una este blocata cu ... (vezi toată discuția)