avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Blocare cale evacuare superioara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Blocare cale evacuare superioara

Unde ma adresez pentru rezolvarea situației?
Locuiesc la etajul 7 al unui bloc de locuințe cu 8 etaje.
Vecinul de la etajul 8 a blocat pur si simplu cu o usa de apartament (încuiată, doar el are cheia) accesul pe scara blocului către etajul 8.
În cazul unui incendiu nu ar fi normal și legal sa avem acces către etaj 8 și terasa blocului?
I-am propus sa ne lase o cheie pentru cazuri de urgenta dar a refuzat.
Din ce am citit legea spune clar ca trebuie sa fie libera calea de evacuare către terasa blocului.
Ce îmi recomandați sa fac?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CipM , utilizator 19:04, 18 Octombrie 2018
Pana sa ajungeti la un incendiu vi s-a ingradit accesul dvs ca proprietar, lucru interzis de lege.
Primul pas este sa va adresati in scris (luati nr de inregistrare) presedintelui asociatiei de proprietari solicitand restabilirea accesului dvs si a tuturor proprietarilor la et 8 si ce mai e acolo - asociatia este cea care administreaza partile comune. Presedintele e obligat sa va raspunda in scris in termen de 10 zile calendaristice.
Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2018
CipM, utilizator
Asa am sa fac - primul pas - va mulțumesc frumos pentru răspuns.
Cheia de la terasa blocului este normal sa o am în posesie? Pentru același scop de evacuare incendiu.
Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2018
Ullises, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Normal este sa nu existe usa incuiata care blocheaza accesul.
Nu prea e normal sa aveti cheia de la terasa (sau subsol).
In general terasele nu sunt circulabile si nici nu e bine sa aveti cheia ca sa nu zica cineva ca ati circulat p-acolo si din vina dvs a inceput sa ploua la cel de la ultimul etaj.
Pentru cazuri de incendiu (desi nu stiu ce ati cauta dvs pe terasa la un incendiu), asigurati-va ca aveti la indemana ceva de spart lacatul/usa.
Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2018
CipM, utilizator
Utilitate cheie terasa?
Stau la etajul 7....daca e un incendiu la etaj 6 sau 5 etc.... Pe unde se considera evacuarea? Nu pe ușa de acces spre terasa blocului care comunica direct cu terasa de la vecina? (e un bloc cu 2 scări).
În caz contrar ce sens mai are sa avem acces la etajul 8? Cum ne prinde fumul la 7 ne prinde și la 8.
Îmi cer scuze dacă greșesc cu ceva.

Alte discuții în legătură

Acces terasa blocului (tranzitare) Ogy Ogy Buna seara, va rog sa ma ajutati in gasirea unei solutii la problema mea. Locuiesc intr-un bloc cu 4 scari la ultimul etaj pe una dintre ele. Fiecare scara ... (vezi toată discuția)
Lesirea pe terasa incuiata georgeiuly georgeiuly In urma incendiului de la Londra s-a pus in discutie legalitatea incuieri grilajului de la et 11 (cabina lift si aces la terasa ). Stie cineva vreo prevedere ... (vezi toată discuția)
Blocarea caii de acces din spatele blocului micka60 micka60 Locuiesc la parterul blocului si de acum două zile s-a întrerupt curentul în zonă și prin urmare accesul în bloc pe baza cartelei nu a mai fost posibil ... (vezi toată discuția)