Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Construcție pod peste apartament la ultimul nivel
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Construcție pod peste apartament la ultimul nivel

Unde găsesc legislația în vigoare pentru construcție pod(nu mansardă locuibilă) peste apartament la ultimul nivel?La ce instituție trebuie să mă adresez pentru obținerea avizelor și aprobărilor necesare?
Podarug, utilizator
In prima faza va trebuie acordul asociatiei, daca exista, sau a tuturor vecinilor pentru ca acoperisul ( terasa blocului) reprezinta parte comuna a blocului, unde toti locatari au si o parte din acoperis.

Dupa acest acord mergeti la primarie si cereti o Autorizatie de constructie.

Eu as merge direct la primarie sa vad daca se poate construi si abia apoi, daca se poate, as cere acordul proprietarilor.