Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Taxa la un club sportiv de fotbal
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Taxa la un club sportiv de fotbal

Buna ziua
Cât de legal este că un club sportiv de fotbal finanțat în totalitate de la bugetul local sa solicite o taxa copiilor pentru înscriși la clubul respectiv pentru a participa la antrenamente
Mulțumesc
george-neagu, moderator
Depinde de statutul clubului,de suma virata de la buget etc.Poate sa fie o ciupeala sau poate bugetul sa nu acopere decat partial cheltuielile clubului si sa fie nevoie de alte surse de venit..
george-neagu, moderator
Clubul este susținut financiar doar de administrația locală, clubul este al primăriei. In sezonul încheiat s au cheltuit din cca 400000/500000 de euro pt finanțarea echipei
Nu exista nicio contribuție financiară privată
La același lucru m am gândit și eu, este 7n fel de ciupeală
E perfect legal. Acesti bani reprezinta tot un venit al clubului. Presupun ca vi se da si chitanta?
cum adica "nu exista nici o contributie privata" ? Tocmai cea care v-a fost solicitata este o asemenea contributie. Trebuie verificat documentul de organizare si functionare si HCL care aproba acele tarife, daca e cazul, in principiu institutiile publice de sport sau cultura chiar daca au finantare bugetara pot sa solicite si bani de la beneficiari.... putine sunt exclusiv bugetare adica sa aiba toata finantarea necesara de le buget