avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sora Mica a decedat in anul 2000 ( necasatorita si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sora Mica a decedat in anul 2000 ( necasatorita si fara copii ...

Sora Mica a decedat in anul 2000 ( necasatorita si fara copii ) propietara a unui teren cu casa , Sora Mare decedata in anul 2020 ( necasatorita si fara copii ) a lasat testament pentru o persoana fara grad de rudenie, mentionez ca pana in prezent nu s- a facut succesiunea dupa Sora Mica . Eu fiind Sora Mijlocie, intreabarea mea este :in ce localitate trebuie sa depun actele de succesiune la domiciliu propietarului defunct sau in localitatea surorii mari ultima decedata? Trebuie sa impart mostenitoare cu persoana caruia i s - a lasat testament ?
Cel mai recent răspuns: irina.pricop , utilizator 10:35, 14 Iulie 2022
Dupa sora mica, la ultimul domiciliu al acesteia. Dupa sora mare nu aveti nici un drept, nefiind mostenitor rezervatar. Ca atare, daca a lasat testament universal, culege mostenirea doar persoana careia i-a lasat testament. Daca a lasat doar o parte din bunuri, atunci tot la ultimul ei domiciliu, dezbateti succesiunea impreuna cu mostenitorul testamentar caruia ii va reveni exclusiv ceea ce este mentionat in testament


irina.pricop a scris:

Dupa sora mica, la ultimul domiciliu al acesteia. Dupa sora mare nu aveti nici un drept, nefiind mostenitor rezervatar. Ca atare, daca a lasat testament universal, culege mostenirea doar persoana careia i-a lasat testament. Daca a lasat doar o parte din bunuri, atunci tot la ultimul ei domiciliu, dezbateti succesiunea impreuna cu mostenitorul testamentar caruia ii va reveni exclusiv ceea ce este mentionat in testament

Trebuie sa impart mostenirea de la sora mica cu Mostenitorul testamentar al surorii mari , chiar daca aceasta nu avea certificat de mostenitor?
sora mica a decedat prima; daca nu a avut alti mostenitori ci doar sora mare si sora mijlocie, atunci ceea ce a mostenit sora mare se duce, prin testament (repet, DACA e universal) la mostenitorul testamentar al surorii mari.


irina.pricop a scris:

sora mica a decedat prima; daca nu a avut alti mostenitori ci doar sora mare si sora mijlocie, atunci ceea ce a mostenit sora mare se duce, prin testament (repet, DACA e universal) la mostenitorul testamentar al surorii mari.

Da este testament universal , deci sa inteleg ca la dezbaterea de mostenire dupa sora mica o reprezinta pe sora mare si ea decedata , persoana ( fara grad de rudenie) carui i s- a lasat testament?
Nu. Mostenitorul testamentar nu vine la mostenire prin reprezentare. Pe sora mica o mosteniti dvs. si sora mare; succesiunile se dezbat in ordinea deceselor; partea care ii revine surorii mari, din mostenirea surorii mici si pe care sora mare o avea (teoretic) in patrimoniu la momentul decesului, va reveni mostenitorului testamentar al acesteia; dar nu prin reprezentare ci pt ca mostenitorul testamentar va culege intreaga masa succesorala a defunctei care va cuprinde si ceea ce ea a dobandit prin mostenire de la sora mica

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatal meu meu si fratele lui ambii in viata au avut un un var ... albin albin Tatal meu meu si fratele lui ambii in viata au avut un un var drept de mult timp decedat a carui unica fiica a decedat recent se pare fara mostenitori inclusiv ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la mostenire si daca da la ce cota? DerLehrer DerLehrer Buna ziua, In urma decesului matusii mele (sora tatalui) pot avea drept la mostenire si daca da, la ce cota ? Mentionez ca pe linie directa nu are ... (vezi toată discuția)
Valoare testament notarial bim67 bim67 O matusa doreste sa-mi faca testament notarial privind bunurile ei (mentionez ca eu sunt nepot de frate). Cum se va imparti averea la decesul ei in ... (vezi toată discuția)