Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna. Referitor la amenzile privind recesamantul sau ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna. Referitor la amenzile privind recesamantul sau neparticiparea ...

Buna. Referitor la amenzile privind recesamantul sau neparticiparea la recesamant, vreau sa va intreb, daca m-am trezit cu un bilet in usa si pe bilet scrie ca sunt nevoit sa-i sun eu sa vina cu recesamantul (desi cand mi l-au pus eram acasa si nu au batut in usa) si eu nu pot fi la cheremul lor. Ma pot trezi cu amenda? poate aceasta fii contestata in instanta. eu nu am timp/nu vreau sa-i sun eu ca sa ma recenzeze, daca atunci cand au fost la usa mea nici macar nu s-au sinchisit sa bata ca sa le deschid.
Buna ziua!

Ati avut optiunea de autorecenzare. Daca nu ati facut-o, va trebui sa sunati la numarul de telefon indicat in bilet pentru a programa vizita recenzorului.
In cazul in care nu participati nici in acest fel la recensamant, riscati sa primiti amenda.
Puteti contesta amenda, insa va trebui sa aveti motive temeinice pentru neparticipare.
Avocat Iofcea Maria-Cristina, Avocat