Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitori succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitori succesiune

Buna ziua.
Suntem pe cale sa demaram procesul de succesiune pentru parintii nostri decedati acum 14 ani. Insa,intre timp,acum6 ani a murit si fratele nostru.
Am vrea sa stim cu cine trebuie sa discutam pentru succesiune. Avem o hotarare de divort(de acum40de ani) insa nu avem un certificat de divort al sau. Insa, a platit pensie alimentara pentru copil 18 ani. Exista posibilitatea sa nu fie divortat?
Nu exista certificat de divort. Doar hotarare. Definitiva si irevocabila. Dezbateti succesiunile dupa parinti in ordinea deceselor. In ceea ce priveste fratele, succesiunea lui nu e treaba dvs. ci a copiilor lui insa in masa succesorala a fratelui vor intra si cotele pe care in mod normal le-ar fi cules de la parintii sai daca s-ar fi dezbatut succesiunile la timp. Le culege oricum dar fiind decedat, copiii lui va trebui sa isi faca suplimente la certificatul de mostenitor. Apoi puteti partaja bunurile, daca se doreste, eventual ei sa va cedeze din ele contra unei sulte, etc.
va multumesc pentru raspuns. din pacate si fiul fratelui a decedat anul trecut. In acest caz ar trebui sa discutam cu sotia fiului si copii acestuia. In cazul succesiunii noastre,ce ar trebui sa depunem la dosar? certificatul de deces al fratelui? sau certificatul sau de deces?