Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord constructie spatiu comun
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord constructie spatiu comun

Buna ziua,

Asociatia doreste sa incheie un contract cu o companie ce urmeaza sa amplaseze langa bloc, lipit de el, un automat pentru livrari colete.
Peretele de care v-a fi lipit automatul este exact cu partea dormitoarelor, cu baie pe mijloc, iar pe laterale sunt geamurile acestora.
Un astfel de automat v-a genera foarte multa galagie, mai ales pe timpul noptii cad vor fi alimentate coletele, trafic de camioane/dube ce vor incarca si descarca, usi trantite, bip-uri la accesarea automatului, etc…si colac peste pupaza tot acest deranj nu aduce mare beneficiu asociatiei, vorbim de mai putin de 500 lei/luna.

Din cate stiam legea 198/2018(daca nu ma insel) prevede ca pentru astfel contracte cel ce inchiriaza are nevoie de acordul tuturor proprietarilor, doar ca reprezentantii asociatiei sustin ca e nevoie doar de 75% din proprietari sa fie de-acord, dorind sa demareze lucrarile.

Ce putem face pentru a bloca un astfel de contract, este adevarat ca nu mai e nevoie de 100% semnaturi/acorduri?

Multumesc!
1.De unde știți dvs. cum se va alimenta acel automat? Eu cred ca e un Easybox și se alimentează până în ora 16. De obicei mult mai devreme.
2.De unde știți de zgomot, ați mai avut lipit unul în același loc?
3. Dacă știți legea 196 din 2018, știți și faptul ca pentru orice hotărâre de acest gen, pentru a o anula, trebuie sa dați în judecată asociația?
4. Știți ca de fapt doar 67% dintre proprietari trebuie sa fie de acord?
5. Știți ca este necesar și acordul proprietarilor direct afectați.?
6.Știți care e numărul articolului care e în cauză?
latka, utilizator
Din cate stiam legea 198/2018(daca nu ma insel)

Corect este vorba despre disp L nr 196/2018
reprezentantii asociatiei sustin ca e nevoie doar de 75% din proprietari sa fie de-acord,

Legea in vigoare nu prevede astfel de coeficient de acord proprietari
Stiudiati temeinic disp l nr 196/2018 care prevede concret conditiile de inchiriere parte comuna
In cazul dv in afara de inchiriere parte comuna se pune discutia si de executarea /amplasarea unei constructii noi care obligatoriu ar trebui sa beneficieze de autorizatie de constructie certificat de urbanism prin care sa asigure respectarea normelor in vogoare inclusiv cele referitoare la respectarea pragului fonic admis-diurn si nocturn
latka a scris:

1.De unde știți dvs. cum se va alimenta acel automat? Eu cred ca e un Easybox și se alimentează până în ora 16. De obicei mult mai devreme.
- Se alimenteaza si noaptea, nu doar pana la ora 16:00, si nu doar curierul aduce colete…si tu poti face retur la easybox.

2.De unde știți de zgomot, ați mai avut lipit unul în același loc?
- pai mergi si foloseste unul, sau stai langa el cand e alimentat, si apoi imagineaza-ti cum se aude dupa 22, sau la 5-6 dimineata.

3. Dacă știți legea 196 din 2018, știți și faptul ca pentru orice hotărâre de acest gen, pentru a o anula, trebuie sa dați în judecată asociația?
- forumul asta e pentru intrebari si discutii, nu pentru dat cu parul…Gresesc?

4. Știți ca de fapt doar 67% dintre proprietari trebuie sa fie de acord?
- Multumesc
5. Știți ca este necesar și acordul proprietarilor direct afectați.?
- Multumesc
6.Știți care e numărul articolului care e în cauză?
- Multumesc mult!

Alexandru0312, utilizator
Multumesc @ynocentta!

Referitor la reapectarea pragului fonic nu poate fi garantat de nimeni si de nici o lege…un easybox functioneaza 24/7, ceea ce inseamna ca utilizatorii il pot folosi la orice ora din zi si din noapte. Cum sa poti controla trantirea usilor, sunetele de confirmare ce se aud ziua de la metri distanta, etc?…sa nu mai vorbim de cata mizerie lasa in urma simpaticii utilizatori.
O sa se puna pina la urma si veti vedea ca nu e nici o problema. Va fi legal, cu toate autorizatiile.
Manuela Rășină, administrator