Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Părinții mei au cumpărat 2 locuri de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Părinții mei au cumpărat 2 locuri de veci într-un ...

Bună ziua,
Părinții mei au cumpărat 2 locuri de veci într-un cimitir parohial.Tata a plătit taxă în anul în care a fost cumpărat, 2015, apoi a neglijat plata, dar a îngrijit mormintele care erau împrejmuite cu bare de metal.În ianurie l-am îngropat dar am observat că barele de metal ce împrejmuiau locurile de veci erau tăiate pe jumătate.Am măsurat locurile și am constatat că cei de alături au intrat peste locurile lor de veci cu 40 cm.Nu mai vorbesc de lipsa spațiului între morminte.Acum vreau să fac o bordură și o cruce de piatra.Nu-mi ajunge spațiul pentru 2 locuri de veci.Cum procedez????Ii ameninț pe cei de alături cu tăierea bordurii și mutarea ei cu 50 de cm?Am înțeles că fiecare mormânt trebuie să aibă 1,20m.La noi e mai puțin, doar 2 m.E evident că respectivii au făcut ce-au vrut.Nu am vorbit încă cu preotul paroh, dar vreau să merg la el și cu legislația corespunzătoare!Mulțumesc
Buna ziua! Problema trebuie discutata si rezolvata cu preotul si administratorul cimitirului.
Va atasez un link care sper sa va fie de ajutor [ link extern ]
Mulțumesc mult!