avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Sotul s-a angajat recent la un restaurant, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Sotul s-a angajat recent la un restaurant, iar patronul ...

Bună ziua! Sotul s-a angajat recent la un restaurant, iar patronul vrea să-i oprească primul salariu,pe 2 saptamani, ca "garanție ca dacă va pleca și nu mai sta în preaviz" sa aibă și el ceva la mana. Este normal? Are acest drept patronul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:05, 18 Iulie 2022
Nu este normal si nu are dreptul patronul sa faca asa ceva... daca va proceda cum ati afirmat, atunci sesizati ITM-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata salariului- cum pot sa dau in judecata patronul? victoria0304 victoria0304 Buna ziua, Am o intrebare legata de neplata salariului. Sunt studenta si pe timpul vacantei de vara am decis sa ma angajez. M-am angajat din data de ... (vezi toată discuția)
Buna seara , soțul meu lucra la o companie de transport marfa ... mircea15032007 mircea15032007 Buna seara , soțul meu lucra la o companie de transport marfa cand sa intors din cursa ia spus că să ia ce are in masina deoarece a pierdut cursa pe ruta ... (vezi toată discuția)
Inchidere carte munca-rugaminte mare dana_ dana_ Sotul meu este angajatul unei firme cu 3-4 angajati. In urma micsorarii salariului net cu 33% fara o anuntare in prealabil(in carte de munca are salariu ... (vezi toată discuția)