Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Sotul s-a angajat recent la un restaurant, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Sotul s-a angajat recent la un restaurant, iar patronul ...

Bună ziua! Sotul s-a angajat recent la un restaurant, iar patronul vrea să-i oprească primul salariu,pe 2 saptamani, ca "garanție ca dacă va pleca și nu mai sta în preaviz" sa aibă și el ceva la mana. Este normal? Are acest drept patronul?
Nu este normal si nu are dreptul patronul sa faca asa ceva... daca va proceda cum ati afirmat, atunci sesizati ITM-ul.