avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in CCC

Demisie in Ccc
Buna ziua ! Pot sa imi dau demisia de la locul de muncă fiind in CCC si acesta din urmă sa meargă în continuare pana la expirarea lui?
Doresc sa imi dau demisia ca sa imi poata fi plătite zilele de concediu neefectuat pentru a nu le pierde..
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: alecri89 , utilizator 08:38, 21 Iulie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti sa va depuneti demisia de la locul de muncă fiind in CCC , plata indemnizatiei mearge în continuare pana la expirarea lui.
Am sunat la contabilitate si mi-au spus că nu este posibil si nu au auzit de asa ceva
Exista o lege care prevede asta ?
Practic ar fi obligați să îmi plateasca siconcediul neefectuat, Nu?

Va multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Puteti sa va depuneti demisia de la locul de muncă fiind in CCC , plata indemnizatiei mearge în continuare pana la expirarea lui.


2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Spuneti-le sa citeasca bine art.81 C.mun. cu privire la demisie, iar cu indemnizatia CCc angajatorul dvs nu are nicio legatura ....
Va multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Spuneti-le sa citeasca bine art.81 C.mun. cu privire la demisie, iar cu indemnizatia CCc angajatorul dvs nu are nicio legatura ....

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cum adica sa nu pierdeti zilele de concediu? Acele zile nu se pierd daca sunteti in CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacerea cim cu art.81 valentina_vuculescu valentina_vuculescu Buna ziua! Am cateva nelamuriri cu privire la acest articol. Contractul meu de munca a fost defacut cu articolul 81, desi eu nu mi-am dat demisia, am cerut ... (vezi toată discuția)
Intrerupere concediu maternitate (nu crestere copil)! prin demisie andyyblue andyyblue Buna ziua! As dori sa stiu daca se poate intrerupe concediul de maternitate prin demisie. Mama este in concediu de maternitate si urmeaza sa nasca in curand. ... (vezi toată discuția)
Prelungire preaviz ancarapan ancarapan Fiind angajata pe perioada determinata,vreau sa imi dau demisia inainte de expirarea contractului.In perioada de preaviz am prevazut si restul de concediu de ... (vezi toată discuția)