Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuzul concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuzul concediu odihna

Daca concediul de odihna nu o fost programat de angajator si am cerut concediu de odihna fractionat ( 10 zile) si am platit un bilet intro statiune turistica , poate angajatorul sa refuze acordarea concediului?
Pot cere angajatorului plata contravalorii biletului achizitionat prin agentia de turism ?
Neacordarea zilelor de CO salariului poate face obiectul unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social.

Incalcarea dreptului la concediu de odihna anual si neacordarea acestuia poate atrage si raspunderea patrimoniala a angajatorului in conditiile art. 253 alin. (1) din Codul muncii, potrivit caruia angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.

Puteti cere angajatorului plata contravalorii biletului achizitionat prin agentia de turism, daca nu va acorda CO , insa cred ca doar instanta il poate obliga la plata.