Forum Discuţii juridice Executare silită certificatul de grefa
Discuție deschisă în Executare silită

certificatul de grefa

Am si eu o intrebare ce e certificatul de grefa?
imi trebuie ca sa nu fiu executat silit de anaf ca mai am sanse la apel si ma chinui de un an cu amenda aia.
Este un document pe care vi-l eliberează instanța, în baza unei cereri depuse de dumneavoastră, din care reiese că aveți un litigiu pe rol, numărul de dosar, părțile și obiectul acestuia.

Bănuiesc că ați formulat plângere contravențională și doriți să faceți dovada acesteia.

Cererea pentru certificatul de grefă este, de obicei, formular tip. Trebuie să vă adresați instanței la care derulați litigiului pentru obținerea acesteia.
Multumesc. si la ce judecatorie tre sa contesc inscrisurile trimise de la anaf pentru decadere?
Si ce face Anaf ul nu e abuz? Adica ar trebui sa stie ca am proces si nu are putere executorie .
Se poate si prin email?
De principiu, formularea unei plângeri contravenționale suspendă executarea, dar este necesar ca organul de executare să fi fost înștiințat că există un litigiu pe rol. De aceea, era necesară depunerea de către dumneavoastră în dovedire a unui certificat de grefă, care să facă dovada litigiului.

Anaf nu are cum să ia cunoștință de litigiu din oficiu, pentru că nu are îndatorirea de a verifica. Dumneavoastră trebuie să faceți dovada.