Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restanță la întreținere. Termen de prescripție?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restanță la întreținere. Termen de prescripție?

Bună ziua. Aș dori lămuriri privind situația următoare. Am un unchi care locuiește într-o garsonieră cf. 3, având o datorie de peste 6000 de lei la întreținere acumulată înainte de 2019. Începând cu acest an întreținerea a fost plătită la zi. Deci pentru 2019-2022 chitanțele pot dovedi acest lucru. Asociația de proprietar, însă, îi cere administratorului să îl acționeze în judecată pe proprietar, pentru datoria restantă. Întrebarea mea este dacă există vreun termen de prescripție de care ar putea beneficia unchiul meu, astfel încât să nu mai fie obligat la plata datoriei dinainte de 2019. Mulțumesc.
Mulțumesc.
in cazul debitelor acumulate in cadrul asociatiilor de proprietari exista termenul de prescriptie de 3 ani
Acest termen se aplica in situatia in care creditorul nu desfasoara demersuri cu scopul recuperarii debitului
Daca in interiorul termenului de 3 ani,asociatia de proprietari desfasoara acte si actiuni pin care informeaza si notifica proprietarul de existenta debitului,instituie privilegiu imobiliar ,atunci termenul de prescriptie se intrerupe si se reia nou termen,astfel ca daca exista interesul creditorului pentru recuperare debit termenul de prescripte se poate prelungi functie de actele si actiunile desfasurate de catre asociatia de proprietari
Sunteti sigur ca s-a incasat o datorie mai recenta si nu cea veche? Nu cred ca administratorul a trecut pe chitanta intretinere ianuarie 2020 (de exemplu) si existau datorii din ianuarie 2019.... Verificati.
Am verificat. Așa a trecut, admițând inițial că datoriile vechi cad sub incidența prescrierii.