Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Functionar public constata fals in acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Functionar public constata fals in acte

Buna ziua! Sunt functionar public pe taxe si impozite in cadrul unei primarii de comuna. Am constatat faptul ca un contribuabil (samsar de masini) a facut fals in acte, in sensul ca a cumparat o masina pe care nu a inregistrat-o la primarie pentru ca nu a obtinut certificat fiscal. Apoi a vandut aceasta masina si pe contract a trecut nr. de inregistrare, a semnat si a stampilat. Mentionez faptul ca nr de inregistrare nu corespunde cu registrul de intrari-iesiri, semnatura nu apartine niciunei persoane din institutie si stampila contine date primariei dar difera de toate stampilele din institutie. ma tem ca nu este prima data cand recurge la acest lucru. Ce ar trebui sa fac eu acum? Daca se poate, va rog si o baza legala. Va multumesc!
@mrays99 Multumesc mult de tot!!
ela_b84, utilizator
Daca prezentati speta la superiori, faceti-o in scris, cu numar de inregistrare, pentru ca sefii s-ar putea sa decida sa nu faca nimic... Parca nedenuntarea unei infractiuni intra tot in sfera penala?!
~ Conținut șters la cerere ~