Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am o firma medicala, de profesie sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am o firma medicala, de profesie sunt asistent medical ...

Buna ziua,

Am o firma medicala, de profesie sunt asistent medical generalist licentiat, insa sunt asociat si administrator al firmei. Inteleg ca administratorul are dreptul de a lucra in firma fara a avea contract de angajare, insa fiind o entitate medicala, este necesar acest lucru?

Va multumesc!
Dvs decideți dacă sau nu este necesar ...legea nu va impune.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru a practica meseria de asistent obtinerea/ reinoirea avizului de munca de la OAMMR este obligatoriu.
Dvs. fiind administrator, nu este obligatoriu sa aveti CIM, dar daca doriti sa practicati meseria, avizul este obligatoriu.