Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Daca cumpar un autoturism, pe care vanzatorul l-a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Daca cumpar un autoturism, pe care vanzatorul l-a cumparat acum ...

Daca cumpar un autoturism, pe care vanzatorul l-a cumparat acum 1 luna, acesta va datora impozit pe venit pe diferenta intre valoarea de cumparare si cea de vanzare?
elyzv, utilizator
cine cumpara autoturismul ? de la cine il cumpara ?
O Persoana fizica de la alta (care si-a trecut masina de 1 luna de pe persoana juridica pe persoana fizica)
la vanzarea unui bun din patrimoniul personal de la o persoana fizica la alta persoana fizica nu se datoreaza impozit . Cu exceptia imobilelor peste 450.000 lei.
Multumesc!