Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare imobil. Ce impozit si taxe datorez?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare imobil. Ce impozit si taxe datorez?

Am o proprietate imobiliara (teren si constructii), o parte din imobil fiind ocupata de un chirias. Anual depun DU la finante pentru venituri din activitati independente - cedarea folosintei bunurilor - inchiriere. Nu sunt platitor de TVA.
Doresc sa o vand unui cumparator persoana juridica platitor de TVA
Imobilul nu e de domiciliu, nici casa de vacanta, are fisa cadastrala, sunt proprietar 1/1, e dobandit prin retrocedare catre mine si rude donatoare..

Pretul de vanzare-cumparare e de 500000 lei.

Va rog sa ma ajutati indicand raspunsul care vi se pare corect:

1. din punct de vedere fiscal imobilul face parte din patrimoniul personal sau din patrimoniul afacerii (intrucat aduce venituri din chirie)?

2. cat este impozitul?
a. (500000-450000)x3%=15000 lei
b. (500000-450000)x10%=5000 lei
c. 450000x3% + (500000-450000)x10%=13500+5000=18500 lei
d. alta suma, care (cum se calculeaza)

3. facturarea trebuie facuta
a. cu 95000 leiTVA, adica pentru total 595000 lei
b. fara TVA, adica pentru 500000 lei
c. alta suma (care, cum se calculeaza)

4. trebuie achitata contributie la fondul de pensii?
a. da, 27600x25%=6900 lei
b. da, alta suma (care, cum se calculeaza)
c. nu (de ce, in ce caz?)

5. trebuie achitata contributie la fondul de sanatate?
a. da, 27600x10%=2760 lei
b. da, alta suma (care, cum se calculeaza)
c. nu (de ce, in ce caz?)

Multumesc anticipat tuturor.
Ioan500, utilizator
Lipsesc doua informații pentru a da un raspuns corect și complet.
1. Inchiriați bunul in calitate de persoana fizica sau de persoana fizica autorizata?
2. Vindeti bunul in calitate de persoana fizica, nu? Pentru că persoana fizică nu emite facturi.
3. Intrebati de CAS și CASS în contextul închirierii sau a vânzării?
4. "1. din punct de vedere fiscal imobilul face parte din patrimoniul personal sau din patrimoniul afacerii (intrucat aduce venituri din chirie)?"- Care afacere? Inca o data, veniturile din chirie sunt ale persoanei fizice proprietare sau ale unui PFA?
Revin cu raspunsul cand am imaginea completa.
Multumesc.
1. Sunt persoana fizica.
2. In calitate de persoana fizica.
3. In contextul vanzarii.
4. Veniturile din chirie sunt ale mele, persoana fizica.
Buna ziua,

Atunci, răspunsurile sunt următoarele:

1. Din punct de vedere fiscal, imobilul face parte din patrimoniul personal (este proprietatea exclusivă a persoanei fizice).

2. Valoarea impozitului pe transferul proprietății imobiliare este de 1.500 lei și se va reține la biroul notarial.
(500.000-450.000)x3%=1500 lei
Baza legală art. 111 alin. 1 Cod Fiscal

3. Vânzătorul persoană fizică nu emite factură. Transferul se face în baza contractului de vânzare-cumpărare încheiat în formă autentică (la notar). Tranzacția nu este impozabilă din perspectivă TVA, atâta timp cât vânzătorul nu este persoană înregistrată în scopuri de TVA. Ați mai vândut imobile în ultimul an? Atunci s-ar putea ridica problema TVA, sau în cazul în care intenționați să vindeți ulterior o altă proprietate, situații în care trebuie făscută o analiză a operțiunilor.

4 &5 În cazul transferului bunurilor din patrimoniul personal nu se datoreaza CAS si/sau CASS.

Bonus - În termen de 30 de zile de la încheierea contractului de vânzare-cumpărare și, implicit, de la încetarea contractului de închiriere, trebuie să depuneți o nouă declarație unică la ANAF, prin care să notificați faptul că nu mai obțineți venituri din cedarea folosinței bunurilor, drept pentru care trebuie ajustată situația impozitului estimat și a CASS (dacă a fost cazul, prin depășirea plafonului).

Zi cu spor!
Mulțumesc pentru ajutor.