Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua. De aproximativ 2 luni am comandat online un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua. De aproximativ 2 luni am comandat online un inel cu ...

Buna ziua. De aproximativ 2 luni am comandat online un inel cu diamant. Am configurat diamantul dupa preferintele mele, am primit confirmarea comenzii cu caracteristicile alese, am platit integral iar dupa un timp de asteptare am primit inelul cu diamant doar ca diamantul respectiv este inferior din punct de vedere al caracteristicilor fata de cel comandat si platit. Ce imi recomandati sa fac in cazul de fata avand in vedere ca intampin dificultati in comunicarea cu vanzatorul?
Primul lucru este sa faceti o expertiza care sa confirme diferenta de calitate intre ce ati comandat si ce ati primit.
Al doilea sa notificati vanzatorul cu privire la acest lucru si sa-i cereti sa readuca la conformitate/ inlocuiasca, dupa caz produsul
Apoi sa faceti reclamatie la ANPC (care si certifica producatorii de bijuterii)
Ultima solutie este instanta, daca ANPC nu a rezolvat.
Toate acestea sunt valabile doar in cazul in care firma este ROMANEASCA.
adriandimitriu, utilizator

adriandimitriu a scris:

Primul lucru este sa faceti o expertiza care sa confirme diferenta de calitate intre ce ati comandat si ce ati primit.
Al doilea sa notificati vanzatorul cu privire la acest lucru si sa-i cereti sa readuca la conformitate/ inlocuiasca, dupa caz produsul
Apoi sa faceti reclamatie la ANPC (care si certifica producatorii de bijuterii)
Ultima solutie este instanta, daca ANPC nu a rezolvat.
Toate acestea sunt valabile doar in cazul in care firma este ROMANEASCA.

Am primit un certificat international GIA care atesta calitatea diamantului, specificatiile fiind inferioare, si chiar vanzatorul a recunoscut acest lucru. A zis ca l-a trimis asa ca sa “trimita ceva, sa nu mai astept”