Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procesul verbal de receptie finala al lucrarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procesul verbal de receptie finala al lucrarii

Buna ziua.
Cine ar trebui sa faca procesul verbal de receptie finala al lucrarii? Data de achizitie al imobilului a fost 21.09.2021 si data de receptie al lucrarii a fost pe 23.09.2020?
Trebuia facut de mine in calitate de nou proprietar? Cladirea are importanta D.
Multumesc!
Citiți HG nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepție a lucrărilor de construcții și instalații aferente acestora, modificata si completat prin HG nr. 343/2017
[ link extern ]

Art. 3 alin. (1) Recepția construcțiilor de orice categorie şi clasă de importanță se efectuează de către investitor/proprietar atât pentru construcții noi, cât şi în cazul intervențiilor la construcții existente, pentru care se emit, în condițiile legii, autorizații de construire/desființare,[...]

Trebuie făcută distincția intre investitor si proprietar deoarece investitorul este cel care a finanțat lucrările iar proprietarul este cel care a înscris dreptul de proprietate asupra construcției prin intabularea acesteia in cartea funciară. Transmiterea dreptului e proprietate asupra imobilului de la investitor/proprietar la terți putea fi efectuată exclusiv in baza intabulării acestuia.
Actul administrativ pentru intabularea construcției se numește Certificat de atestare a edificării construcției (emis a de către emitentul autorizației de construire )
Certificatul de atestare a edificării construcției se emite in baza PV recepție la terminarea lucrărilor, documentația cadastrala si alte înscrisuri solicitate de emitent ( PAD plan de amplasament si delimitare a bunului imobil rezultat in urma execuției lucrărilor...etc)

In concluzie trebuie a vedeți daca vânzarea-cumpărarea s-a efectuat cu respectarea prevederilor Art. 5 HG nr. 273/1994
Construcția poate fi dată în folosință doar în cazul admiterii de către investitor a recepției la terminarea lucrărilor, în condițiile legii şi ale prezentului regulament, preluării construcției de către proprietar şi obținerii de către acesta a autorizațiilor necesare utilizării construcției, potrivit legii. Prin admiterea recepției se certifică faptul că executantul şi-a îndeplinit obligațiile în conformitate cu prevederile contractului de lucrări/de execuție, ale documentației privind proiectarea, ale autorizației de construire/desființare, precum şi ale documentației privind execuția

archibaldo, utilizator