Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegatie sau mobilitate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegatie sau mobilitate?

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie ( delegatie sau mobilitate):
Societatea trimite in delegatie angajatii pentru efectuarea de lucrari in diverse locatii din tara.
Perioada de delegare este martie 2022-iulie 2022 si au fost 125 zile calendaristice, dar in aceasta perioada angajatii fost si la sediul societatii( zilele de delegare nu au fost succesive).
Cum se procedeaza in aceasta situatie? Cele 5 zile se vor considera beneficiu si se vor impozita?
In aceasta situatie este mai bine sa se incheie un act additional cu clauza de mobilitate incepand cu luna in care se depasesc aceste 120 zile calendaristice? Daca are clauza de mobilitate mai poate mai beneficiaza de cazare?
Va multumesc!
Prin clauza de mobilitate salariatul accepta anticipat modificari privind locul unde isi va desfasura munca, respectiv deplasarile pe care le va stabili angajatorul.

Poate sa mai beneficieze de cazare. Cuantumul prestatiilor suplimentare in bani sau modalitatile prestatiilor suplimentare in natura sunt specificate in contractul individual de munca sau intr-un act adițional la acesta.
Cornel Vasile, Consilier juridic