avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara.O cunostinta foarte draga urmeaza sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara.O cunostinta foarte draga urmeaza sa divorteze (are ...

Buna seara.O cunostinta foarte draga urmeaza sa divorteze (are 2ua fete) sotul o ameninta cu moartea iar aceasta a depus plangere la politie.Sotul urmeaza sa vina acasa sa isi ia lucrurile personale iar sotia nu stie daca poate pleca cu fetele de la domiciliu cand urmraza sa vina acesta acasa findu-i frica de el.Plecarea ei o poate afecta pe viitor relationat la fete ?O poate acuza de rapire sau orice altceva?
Cel mai recent răspuns: CRIS1918 , utilizator 10:41, 28 Iulie 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este bine sa mai fie cineva de fata atunci cand vine sotul.
Au fost destul de multe crime din cauza divorturilor.
Se poate isca o cearta si cine stie ce poate sa iasa.

Nu o poate acuza de rapire daca nu paraseste Romania.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca te bazezi pe politie în astfel de cazuri nu ajungi nicăieri.
Se așteaptă mai întâi crima și apoi intervin și ei.

La câte crime au avut loc în ultimii ani este indicat a se evita și nu a se aștepta tragerea la raspundere penala.
Statul nu este preocupat decât de pedeapsa și atat.

De mai mult de 30 de ani este valabil ceea ce spun eu și în toate cazurile mele nu a murit nimeni când s-a respectat ceea ce am zis.
Existau riscuri și de incendiere incinerare, explozie, s.a.m.d. dar totul s-a terminat cu bine.

Plangerea penală este ceva formal și atat.
Pot scrie o carte numai pe aceasta tema.

Avocatii, procurorii și judecatorii au o practică foarte bogata în acest domeniu al crimelor.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iulie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos pentru sfat

E=mc² a scris:

Amenințarea cu moartea este infracțiune și se pedepsește. Plângerea penală trebuie formulată cât mai bine in sensul descrierii faptei în mod corespunzător iar dovezile pe care se sprijină se impune să fie apte a demonstra existența infracțiunii. Plângerea penală împreună cu probele pe care se sprijină ar trebui înregistrată la parchetul judecătoriei pe raza căruia este domiciliul părții vătămate. Totodată poate fi solitar un ordin de restricție. In ceea ce privește copiii aceștia trebuie la rândul lor feriți pentru evitarea impactului emoțional. Consider că este necesar a fi luați de mama atunci când decide sa plece.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate rezolva? Ilona Mariut Ilona Mariut Eu am 47 de ani. De 28 de ani sunt casatorita. Am 4 copii din care 3 sunt pe treba lor deja. Dar mai am o fata care in anul asta in noiembrie implineste 18 ... (vezi toată discuția)
Crime neindentificate bucksbunny bucksbunny Cunoaste cineva,estimari despre numarul crimelor ramase neindeitificate. Aici nu ma refer la persoane disparute (cum e Elodia) sau la autori ramasi ... (vezi toată discuția)
Imi vreau fetele langa mine diana tompos diana tompos m am despartit de sotul meu de 5 ani avem 2 fetite care acum au 8si 10 ani am fost chinuita si batuta si practic am fugit de la el. am cunoscut pe altcineva ... (vezi toată discuția)