Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Detasare lucrator transflontaliera - Olanda
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Detasare lucrator transflontaliera - Olanda

Buna ziua,

Urmeaza sa semnez un contract de 4 luni cu o companie din Olanda implicit cu relocare. Facturile prestari servicii consultanta vor fi intre SRL ul din Olanda - Client si SRL-ul meu din Ro. - Contractor.
As avea o serie de intrebari la care nu imi poate raspunde nici contabilul.
1. Ca lucrator detasat transfrontalier va trebui sa fiu angajat in SRL ul in care sunt administrator ?
2. Daca da, ce salariu minim brut sunt obligat a plati, cel din Romania sau Olanda ?
3. In caz ca este cel din Romania, eu cu CAEN 7111, am o serie de facilitati fiscale (cele pentru constructii cu o taxare aproximativa de 23%). Se mai aplica facilitatile fiscale in cazul relocarii ?
4. Diurna peste de 85EUR max/zi neimpozabili ?

Va multumesc anticipat, as aprecia orice sfat pe aceasta speta.
ATB30, utilizator