Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Lucrez într.o instituție publica și deși ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Lucrez într.o instituție publica și deși începând cu 01.07.22 ...

Lucrez într.o instituție publica și deși începând cu 01.07.22 e obligatorie ff electronica, furnizorul îmi trimite prin curierat marfa, însoțită de ff tipărită. Ce pot face în acest caz ? Receptionez marfa și nu o dau în consum pana nu apare ff electronica? Închei PV custodie cu el ? Înregistrez în contabilitate factura și o plătesc?
Firmele au in continuare obligatia comunicarii si in sistemul clasic . Transmiterea in e-Factura nu se considera comunicare oficiala a facturii catre destinatar.
Dvs inregistrati in contabilitate factura comunica in sistemul clasic ca pana la 01,07,2022 .

Codul fiscal si Directiva TVA :
" art 319 (24) Utilizarea facturii electronice face obiectul acceptării de către destinatar. "

Prin urmare DOAR daca exista un acord intre furnizor si destinatar ca facturile se vor comunica in acest mod se poate considera factura comunicata in sistem e-Factura.

Pana atunci trimiterea prin e-Factura este mai degraba o metoda de raportare a facturilor in SPV pentru ANAF.