avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bancile pot lua ratele de la un credit pentru a le ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bancile pot lua ratele de la un credit pentru a le vira la alt credit?

Bună ziua!
Am avut două credite luate de la un IFN.
La un moment dat, achitam ratele doar pentru unul dintre acestea.
Acum, IFN mi-a spus ca din acea suma pe care o dadeam, folosind un anumit cod, o parte din bani o orientau si spre al doilea credit.
E posibil, au voie sa intre in banii de rata destinati unui credit pentru a achita si o parte din alt credit?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: tushu , utilizator 10:20, 29 Iulie 2022
Buna ziua,

In contractele bancare de obicei este inclusă o clauza care sa permită acest aspect.

Cu stima.
Bună ziua!
Vă mulțumesc pentru răspuns. Voi solicita IFN o copie după contractul bancar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata după 3 ani poate influența prescripția unei datorii bancare? tushu tushu Bună ziua! Cu ani în urmă, am luat un credit de la un IFN. Am încetat să mai fac plăți în 2016. Ulterior, în martie - aprilie 2020, am făcut două ... (vezi toată discuția)
Polita de asigurare ginacom ginacom Buna ziua! Am un credit ipotecar la banca X si as vrea sa stiu cine trebuie sa plateasca asigurarea imobilului. Cei de la banca spun ca este obligatorie si ... (vezi toată discuția)
Plata rate pacienti Nijal Nijal Buna ziua, Suntem un cabinet de stomatologie si am dori sa oferim pacientilor si posibilitatea platii in rate, insa sa ne si asiguram totodata ca acestia vor ... (vezi toată discuția)