Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea contribuţiei la pensii cu 3,75%
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea contribuţiei la pensii cu 3,75%

Salariaţii care beneficiaza de facilitatile fiscale pentru sectorul agricol și industria alimentară prevăzute în Codul fiscal, beneficiaza de reducerea contribuţiei la pensii cu 3,75% , partea care merge la pilonul II de pensie ( nu sunt obligaţi să contribuie cu 3,75% din venitul brut lunar la pensia privată Pilon II ).
Intrebarea mea este, de ce, pentru cei care nu au fost obligati si nu sunt inscrisi la Pilonul II trebuie sa se reduca CAS cu 3,75%, daca pentru ceilalti este optional?
gina68, utilizator