Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de colaborare strainatate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de colaborare strainatate

Buna ziua! Intrebarea mea este legata de contractul de colaborare , in viitorul apropiat urmeaza sa inchei un contract de colaborare cu o firma din strainatate , ce doresc sa stiu este:
Trebuie sa am un SRL/PFA/II sau pot sa lucrez cu ei ca persoana fizica?
Ce obligatii am fata de statul roman (daca am obligatii cata de statul roman)
LucaSLA, utilizator
ce urmeaza sa faceti? colaborare e un termen extrem de vag.
Voi lucra in domeniul graficii , adica voi creea imagini si animatii pentru firma cu care lucrez
incheiati un contract de drepturi de autor (exclusive, neexclusive,... vedeti dvs). Taxele si impozitele se platesc aici, fiindca aici are loc activitatea. Pentru a afla cuantumul precis al taxelor va trebui sa va adresati unui contabil sau consultant in domeniu.
Buna ziua, o firma persoana juridica romana poate incheia un contract de colaborare cu o persoana fizica cetatean strain pentru prestarii servicii (consultanta) pe teritoriul tarii unde are domiciliul fiscal PF? Daca da, se mai face si in acest caz retinerea de 10% sau PF il plateste in tara in care are domiciliul.
Va multumesc!
Ioana

adriandimitriu a scris:

incheiati un contract de drepturi de autor (exclusive, neexclusive,... vedeti dvs). Taxele si impozitele se platesc aici, fiindca aici are loc activitatea. Pentru a afla cuantumul precis al taxelor va trebui sa va adresati unui contabil sau consultant in domeniu.

E nevoie sa verificati legislatia fiscala a tarii respective, inclusiv posibila aplicare a unui acord de evitare a dublei impuneri. La prima intrebare raspunsul e simplu: da