Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru inegal și comprimat contracte ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru inegal și comprimat contracte part-time

Bună ziua,

În cazul contractelor de muncă part-time, se poate aplica programul de lucru comprimat și inegal?
Spre exemplu, dacă la durata muncii e prevăzut "o fracțiune de normă (3/4 din norma întreagă), durata timpului de lucru fiind în echivalent de 6 ore/zi, 30 ore/săptămână, repartizate în mod flexibil", e legal ca salariatul să lucreze într-o săptămână 40 ore și în săptămâna următoare doar 20 ore (evident, cu acordul ambelor părți)?
De asemenea, în acest caz e corect din punct de vedere legal ca angajatul să lucreze 8 ore/zi timp de 15 zile, într-o lună în care sunt 20 zile lucrătoare?

Vă mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Este corect ca salariatul să lucreze într-o săptămână 40 ore și în săptămâna următoare doar 20 ore (evident, cu acordul ambelor părți) atâta timp cât nu depaseste numărul de ore lucrătoare din luna raportate la timpul de munca din c.i.m.