avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua, Doresc să vând un apartament. Posibilul ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua, Doresc să vând un apartament. Posibilul cumpărător ...

Bună ziua,
Doresc să vând un apartament. Posibilul Cumpărător dorește să acceseze un credit ipotecar printr-o bancă.
Intrebarea mea este următoarea: dacă toate merg bine și i se aprobă creditul, banca imi va transfera mie, DIRECT in cont, suma care reprezintă creditul aprobat sau îi da cumpărătorului si acesta la randul lui, prin OP,îmi trimite mie în cont?

Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 14:43, 1 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Banca va trimite banii direct in contul vanzatorului.
Va multumesc pentru raspunsul care mi este favorabil si pentru amabilitatea dvs.
Vînzătorul prin ordin de plată va vira banii în contul dvs, apoi chitanța rfeprezentînd ordinul de plata va fi depusă la dosarul de la notar. Asta e procedura legală.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tranzactie cu cod iban gresit TANTY TANTY Cu actul de vanzare cumparare pentru un teren si autentificat de notar, am facut un credit ipotecar. La o luna dupa ce tranzactia a fosta facuta prin banca, ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare- cumparare ap ,cu credit cu ipoteca Hj99 Hj99 Buna ziua, Eu vreau sa vand un apartament si am gasit un cumpărător care vrea sa faca credit cu ipoteca pe apartamentul care il vand eu. Am facut la ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar ciobotarurobert ciobotarurobert Buna ziua. Urmeaza sa cumpar un apartament printr-un credit ipotecar. I-am dat vinzatorului un avans, 1000 euro. In precontract am stabilit ca daca vinzatorul ... (vezi toată discuția)