avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis nepredat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis nepredat

ce se intampla daca am pierdut procesul de contestare a amenzii si nu am predat permisul la politie?
Ultima modificare: Luni, 18 Ianuarie 2010
the_power_25xxxx, utilizator
Cel mai recent răspuns: mircearaf , utilizator 23:05, 21 Martie 2010
Poliţia nu se duce nicăieri. E interesul tău să mergi să ridici hotărârea în timp util şi s-o predai împreună cu permisul. ªtiu că pare puţin cam deplasat, însă tu ai făcut plângere şi ai iniţiat acţiunea şi de aceea tot tu trebuie s-o închei.
Oricum, la cât durează să redacteze hotărârea, tot trece termenul şi cred că nu ai să scapi de majorare, fiindcă sunt obtuzi în gândire, n-au să aplice alin 5 din art. 118 şi deşi legea nu e de partea lor, o iau personal atunci când trebuie sa aplice sancţiuni, simt aşa o plăcere deosebită când pedepsesc pe cineva care a greşit. Asta e România unde poliţia se crede Dumnezeu pe pământ.
Ultima modificare: Marți, 19 Ianuarie 2010
eugen68octavian, utilizator
daca nu il predai, mai stai inca 30 de zile pe bara(ca sanctiune). deci 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii+termenul de suspendare+30 sanctiune=perioada cat stai fara permis! cand trec aceste zile se reintra in perioada "activa" a permisului!!! fara drumuri la politie si alte alea! practic sanctiunea este pentru a te forta sa te duci sa predai lor permisul! atat!
Daca dvs. vreti sa mai stati inca o luna nu il predati.Pana la urma a,aceasta este optiunea dvs.
Atentie !
Daca circulati cu el riscati o sanctiune penala conf.art.78 al.2 c.rut.de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
Alegerea va apartine...
Explicati va rog stimate mediator de ce risca sanctiune penala in conditiile in care are documentul ! in conditiile in care legea prevede pentru neprezentarea la sediu si predare o sanctiune de +30 zile suspendare! poate nu inteleg eu cum trebuie!!!
cand am ridicat permisul de la politie imediat dupa ce am facut contestatia,am semnat o DOVADA DE RESTITUIRE A PERMISULUI DE CONDUCERE, unde scrie: ,,Titularul permisului de conducere a luat la cunostinta de prevederile art. 118 alin(4) si (5) din actul normativ mai sus mentiona (O.U.Gnr.195/2002...),potrivit carora este obligat ca in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive asi irevocabile a hotararii judecatorestiprin care......................sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere. Nerespectarea acestei obligatii, in mod nejustificat, atrage majorareacu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce. ,, Si pana la urma permisul l-am platit eu .50 lei parca e taxa, deci e al meu :D. Cred ca are dreptate.
Ultima modificare: Marți, 19 Ianuarie 2010
the_power_25xxxx, utilizator

Alte discuții în legătură

Permis conducere suspendat 30 zile, de cand incepe perioada de suspendare? uciucubelu uciucubelu Pe 15 decembrie 2011 am pierdut procesul cu Politia Rutiera insemnand ca in termen de 15 zile sa predau permisul. Pana pe 30 decembrie nu l-am predat fapt ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis dosar din 2011 puslic puslic Am primit azi un plic cum ca in 5 zile trebuie sa predau permisul la politie. Fiind suspendat 90 de zile, plus inca 30. S-a dispus asta printr-o sentinta ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva si irevocabila - termen de predare a permisului AntonioStefan AntonioStefan Buna seara, Pe 25 februarie mi-a fost respinsa contestatia facuta la Judecatorie in urma unui eveniment rutier. Permisul mi-a fost suspendat pe 30 zile si ... (vezi toată discuția)