Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis nepredat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis nepredat

ce se intampla daca am pierdut procesul de contestare a amenzii si nu am predat permisul la politie?
the_power_25xxxx, utilizator
Poliţia nu se duce nicăieri. E interesul tău să mergi să ridici hotărârea în timp util şi s-o predai împreună cu permisul. ªtiu că pare puţin cam deplasat, însă tu ai făcut plângere şi ai iniţiat acţiunea şi de aceea tot tu trebuie s-o închei.
Oricum, la cât durează să redacteze hotărârea, tot trece termenul şi cred că nu ai să scapi de majorare, fiindcă sunt obtuzi în gândire, n-au să aplice alin 5 din art. 118 şi deşi legea nu e de partea lor, o iau personal atunci când trebuie sa aplice sancţiuni, simt aşa o plăcere deosebită când pedepsesc pe cineva care a greşit. Asta e România unde poliţia se crede Dumnezeu pe pământ.
eugen68octavian, utilizator
daca nu il predai, mai stai inca 30 de zile pe bara(ca sanctiune). deci 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii+termenul de suspendare+30 sanctiune=perioada cat stai fara permis! cand trec aceste zile se reintra in perioada "activa" a permisului!!! fara drumuri la politie si alte alea! practic sanctiunea este pentru a te forta sa te duci sa predai lor permisul! atat!
Daca dvs. vreti sa mai stati inca o luna nu il predati.Pana la urma a,aceasta este optiunea dvs.
Atentie !
Daca circulati cu el riscati o sanctiune penala conf.art.78 al.2 c.rut.de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
Alegerea va apartine...
Explicati va rog stimate mediator de ce risca sanctiune penala in conditiile in care are documentul ! in conditiile in care legea prevede pentru neprezentarea la sediu si predare o sanctiune de +30 zile suspendare! poate nu inteleg eu cum trebuie!!!
cand am ridicat permisul de la politie imediat dupa ce am facut contestatia,am semnat o DOVADA DE RESTITUIRE A PERMISULUI DE CONDUCERE, unde scrie: ,,Titularul permisului de conducere a luat la cunostinta de prevederile art. 118 alin(4) si (5) din actul normativ mai sus mentiona (O.U.Gnr.195/2002...),potrivit carora este obligat ca in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive asi irevocabile a hotararii judecatorestiprin care......................sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere. Nerespectarea acestei obligatii, in mod nejustificat, atrage majorareacu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce. ,, Si pana la urma permisul l-am platit eu .50 lei parca e taxa, deci e al meu :D. Cred ca are dreptate.
the_power_25xxxx, utilizator